25 episodes

Ciekawostki z całego świata w j polskim, codziennie

Wszystko Wszędzie Rafael

    • Education

Ciekawostki z całego świata w j polskim, codziennie

    Drugie największe lotnisko UE - Schiphol czyli dziura na statki

    Drugie największe lotnisko UE - Schiphol czyli dziura na statki

    Jezioro Haarlemmer w Holandii zostało osuszone w 1852 roku, a pierwszy samolot wylądował na lotnisku Schiphol w 1916 roku. Technicznie lotnisko leży na dnie jeziora, ponad cztery metry poniżej poziomu morza. Nigdy nie zmieniono pierwotnej lokalizacji, pomimo wszystkich rozbudów. To sprawia, że Schiphol jest nie tylko jednym z najniżej położonych lotnisk na świecie, ale także najstarszym w tej samej lokalizacji.
    Co roku ponad 70 mln pasażerów korzysta z lotniska Schiphol, a samo lotnisko skomunikowane jest szybką koleją z Brukselą, Paryżem i Londynem, nie wspominając o wszystkich miastach Holandii i większości Belgii. Trzeba zauważyć, że zajęło to ponad 100 lat aby tak dobrze wbudować lotnisko w infrastrukturę Europy.
    #schiphol #AMS

    • 17 min
    Tydzień dzieci miał siedmioro...

    Tydzień dzieci miał siedmioro...

    Tydzień dzieci miał siedmioro: „Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”… Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, czytając ten wiersz w dzieciństwie, dlaczego Tydzień nadał swoim dzieciom właśnie takie imiona, odpowiedź podajemy w tym odcinku podcastu #WszystkoWszędzie. Przed Wami omówienie nazw dni tygodnia, w polszczyźnie, językach germańskich i romańskich. Będzie ciekawie!

    • 10 min
    Niemiecki program hodowli dzieci - program Lebensborn

    Niemiecki program hodowli dzieci - program Lebensborn

    Cel: stworzyć armię „czystych rasowo” Aryjczyków i „odnowić krew niemiecką”. Aby go osiągnąć, w 1935 roku naziści uruchomili program... hodowli ludzi. W ośrodkach Lebensbornu miały przychodzić na świat perfekcyjne, jasnowłose, niebieskookie dzieci. Dokładnie takie, jakich pragnął Hitler.
    – Sprawa dzieci jest sprawą narodu! – grzmiał podczas jednego z przemówień Heinrich Himmler. Na członków SS nałożył nawet „rozkaz płodności”, zobowiązujący ich do posiadania licznego potomstwa (przynajmniej czwórki). Niemieckie kobiety zachęcano do rodzenia, zresztą aborcja z jakichkolwiek przyczyn była prawnie zakazana.
    #lebensborn #źródłożycia

    • 11 min
    Ciekawostki ze świata z betonu

    Ciekawostki ze świata z betonu

    Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym od tysiącleci. Służy do tworzenia nie tylko budynków, ale także tam, chodników, jezdni, różnego rodzaju ścian i pokładów mostów. Beton jest tak wszechobecny, że łatwo go przyjąć za pewnik. A jednak skrywa wiele tajemnic i nieznanych historii, zapraszam wszystkich ciekawych na nowy odcinek podcastu #wszystkowszędzie
    #beton #cement #żelbeton

    • 12 min
    Wrocławscy Nobliści: aż 11 laureatów Nagrody Nobla pochodzi z Wrocławia

    Wrocławscy Nobliści: aż 11 laureatów Nagrody Nobla pochodzi z Wrocławia

    Wrocław doczekał się swojego Nobla. Przez lata "żelaznym" kandydatem do nagrody był poeta Tadeusz Różewicz. W październiku 2019 roku Komitet Noblowski ogłosił, że laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest Olga Tokarczuk, powieściopisarka. Pierwsza kobieta w gronie wrocławskich noblistów
    Wrocław jest naznaczony szczególną "tendencją noblowską”. To właśnie stąd pochodzi (czyli urodziło się, pobierało nauki albo pracowało) aż 11 laureatów prestiżowej nagrody, ustanowionej przez szwedzkiego wynalazcę dynamitu: trzy nagrody literackie, trzy nagrody z fizyki, trzy nagrody z chemii, jedna nagroda z medycyny i jedna nagroda z ekonomii – to bilans wrocławskich nagród Nobla.
    Czy oni naprawdę są z Wrocławia? Dowiedz się więcej w tym odcinku podcastu Wszystko Wszędzie
    #nobelprize #wrocław #breslau

    • 13 min
    Polindromy czyli echo słowa

    Polindromy czyli echo słowa

    Palindrom (gr. παλίνδρομος, palindromos – biegnący na powrót[1], palindromeo – biegnę z powrotem) – wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Przykładem palindromu jest: Kobyła ma mały bok. Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie tak było również i w przeszłości, choć pewne znaleziska sugerują, że palindromy mogły też mieć znaczenie magiczne.
     
    #polindromy #kajak #sedes #zakaz

    • 7 min

Top Podcasts In Education

The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
Mick Unplugged
Mick Hunt
جافکری | Jafekri
Amirali Gh
Law of Attraction SECRETS
Natasha Graziano
School Business Insider
John Brucato

You Might Also Like

Radio Naukowe
Radio Naukowe - Karolina Głowacka
Nauka To Lubię
Tomasz Rożek
Podkast amerykański
Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski
Historia Jakiej Nie Znacie
Cezary Korycki
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Piąte: Nie zabijaj
Justyna Mazur