19 episodes

W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala.

Podcast o klimacie Podcast o klimacie

    • Science

W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala.

    Lek na dezinformację? Edukacja klimatyczna i medialna

    Lek na dezinformację? Edukacja klimatyczna i medialna

    Ponad połowa Polaków uwierzyła w przynajmniej jedną fałszywą informację na temat zmian klimatu i energetyki – wynika z badania “Dezinformacja oczami Polaków” przygotowanego przez Digital Poland, o którym opowiada nam Aleksy Szymkiewicz z organizacji fact-checkingowej Demagog. 

    Co sprawia, że jesteśmy podatni na fałszywe informacje? Co sprzyja ich rozprzestrzenianiu się? Dlaczego fake newsy coraz mocniej wpływają na kształt debaty publicznej? Jak wygląda dezinformacja o tematyce klimatycznej i czy Polacy są na nią podatni? 

    O tym, że potrzebujemy rzetelnej edukacji klimatycznej – nie tylko w szkołach, ale także wśród dorosłych, a także o tym, że powinna być połączona z edukacją medialną, a same media muszą wziąć na swoje barki zadanie oudporniania odbiorców na zalew fałszywych informacji rozmawia Aleksy Szymkiewicz z Demagog i Barbara Rogala z Koalicji Klimatycznej w audycji Podcast o klimacie.

    • 24 min
    Protesty rolników: o co w nich chodzi?

    Protesty rolników: o co w nich chodzi?

    Protesty rolników w całym kraju mają kilka wspólnych mianowników, a zwłaszcza sprzeciw wobec Europejskiego Zielonego Ładu i strategii dla rolnictwa “Od pola do stołu”, a także importu produktów żywnościowych z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej.

    Rolnictwo mierzy się z wieloletnimi, strukturalnymi zaniedbaniami. To przede wszystkim konieczność konkurowania z napływem tańszych produktów niespełniających norm bezpieczeństwa i jakości, system wsparcia i dotacji, a także umowy handlowe wynagradzające wysoką skalę produkcji, a nie jakość i korzyści dla środowiska, zmaganie z biurokracją, nieopłacalnością produkcji i trudnościami w sprzedaży i wiele, wiele innych problemów.

    Czy rolnicy dobrze rozpoznają transformację sektora rolniczego jako swój gwóźdź do trumny? Czy może polityka klimatyczna – zresztą nie po raz pierwszy – staje się chłopcem do bicia tam, gdzie od dawna koszty ponoszą wrażliwe grupy społeczne?

    Czy skracanie łańcuchów dostaw, zmniejszenie uzależnienia rolników od wielkich korporacji, producentów nawozów sztucznych i pestycydów zaszkodziłyby rolnikom czy jednak pomogły?

    Czy interesy wielkiego przemysłowego rolnictwa da się pogodzić z potrzebami niskoobszarowych gospodarstw lub rolników ekologicznych?

    Kto jest wielkim wygranym protestów rolników i komu tak naprawdę zaszkodziłyby postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu?

    Kto jest wielkim nieobecnym w dyskusji rozpętanej przez protesty rolników?

    O tym wszystkim mówi Justyna Zwolinska, ekspertka zajmująca się ochroną środowiska i klimatu w rolnictwie z Koalicji Żywa Ziemia.

    • 26 min
    Nowy cel klimatyczny UE na 2040 r. Gość: Marcin Kowalczyk

    Nowy cel klimatyczny UE na 2040 r. Gość: Marcin Kowalczyk

    Jaki będzie nowy cel klimatyczny UE na 2040 rok?

    We wtorek 6 lutego Komisja Europejska ma przedstawić cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 roku. To cel pośredni między planowaną redukcją o 55 proc. do 2030 roku z pakietu Fit for 55 a celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

    Czy ten cel pośredni jest zbyt ambitny? Czy zagraża polskiej gospodarce, czy może będzie dla niej korzystny? Jaki będzie miks energetyczny Polski w 2040 roku, jeśli cel UE zostanie przyjęty? Czy będzie tam w ogóle miejsce dla gazu i węgla? Jak ma się do niego Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040)? Czy musi być w nim koniecznie atom? Czy cele z Manifestu 100 Dni stracą aktualność w obliczu nowych ambicji klimatycznych Europy?

    Na te pytania odpowiada Marcin Kowalczyk, ekspert Koalicji Klimatycznej z WWF Polska.

    • 23 min
    Dieta zdrowa dla nas i planety. Gość: Marcin Tischner

    Dieta zdrowa dla nas i planety. Gość: Marcin Tischner

    Jak to jest z mięsem w diecie? Ile powinniśmy go jeść i jak to wygląda w praktyce?

    Jak promować żywność od polskich rolników i jednocześnie wspierać dobre nawyki żywieniowe?

    Co powinno zmienić się w polskich stołówkach i na talerzach uczniów?

    Czy polskie rolnictwo może zyskać na zwrocie Europy ku diecie roślinnej?

    Na te pytania odpowiada Marcin Tischner, Public Affairs Coordinator & Sustainability Expert w ProVeg Polska, organizacji zajmujej się budowaniem świadomości żywieniowej w naszym kraju.

    Rozmawia Barbara Rogala.

    • 19 min
    Mamy pomysł na zrównoważony transport! Gość: Wojciech Szymalski

    Mamy pomysł na zrównoważony transport! Gość: Wojciech Szymalski

    Jak sprawić, żeby transport publiczny w Polsce był bardziej zrównoważony i dostępny dla wszystkich? Mamy kilka konkretnych rozwiązań, które mogą spowodować, że podróżowanie koleją będzie tańsze, na autobus i pociąg uda się kupić wspólny bilet, a władze samorządowe będą mogły łatwiej zdobyć środki na ścieżki rowerowe i chodniki.

    O rozwiązaniach dla transportu przygotowanych przez organizacje pozarządowe opowiedział dr Wojciech Szymalski – prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej i współautor postulatów transportowych w Manifeście 100 Dni, zbiorze 16 działań dla klimatu i przyrody skierowanych do nowego rządu.

    • 24 min
    Czego potrzebuje natychmiast energetyka w Polsce? Gość: Patryk Białas

    Czego potrzebuje natychmiast energetyka w Polsce? Gość: Patryk Białas

    Choć zmiana klimatu trwa w najlepsze, to dane z lipca wskazują, że odnawialne źródła energii w Polsce mają zaledwie 11 proc. udziału w krajowym miksie energetycznym. Mimo to, lata 20-te mogą być dekadą błyskawicznej ekspansji nowych, czystych technologii. By to się stało, polski rząd musi zacząć realizować zobowiązania redukcji z Porozumienia Paryskiego. Konieczne jest zaktualizowanie Polityki Energetycznej Polski i Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu.

    Ponadto w "Podcaście o klimacie" posłuchasz o tym, że najlepszą odpowiedzią na ubóstwo energetyczne w czasie kryzysu energetycznego jest termomodernizacja budynków i dynamicznie rozwijająca się energetyka prosumencka (dziś mamy w Polsce 1,3 mln prosumentów).

    Dowiesz się też o tym, że według danych Międzynarodowej Agencji Energii wojna w Ukrainie przyczyniła się do przyspieszenia rozwoju energetyki odnawialnej. W Europie zrozumiano, że uzależnienie od rosyjskiego gazu było błędem i jego zastąpienie jest dziś procesem nieodwracalnym.

    Zagadnienia te omawia Patryk Białas, ekspert od transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji w Koalicji Klimatycznej, aktywista (m.in. były prezes stowarzyszenia BoMiasto, były wiceprezes Kongresu Ruchów Miejskich i jeden z założycieli Śląskiego Ruchu Klimatycznego), a zawodowo dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Rozmawia Michał Kaźmierczak.

    • 40 min

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam
Something You Should Know
Mike Carruthers | OmniCast Media | Cumulus Podcast Network
Radiolab
WNYC Studios
Ologies with Alie Ward
Alie Ward
Technically Speaking: An Intel Podcast
iHeartPodcasts
Crash Course Pods: The Universe
Crash Course Pods, Complexly