25 episodes

Teoloogia ei pea olema keeruline! Kõrgema Usuteadusliku Seminari taskuhäälingus võtame vaatluse alla põnevaid teoloogilisi küsimusi – neid, mis päriselt elu mõjutavad.

Teoloogika KUS

    • Religion & Spirituality

Teoloogia ei pea olema keeruline! Kõrgema Usuteadusliku Seminari taskuhäälingus võtame vaatluse alla põnevaid teoloogilisi küsimusi – neid, mis päriselt elu mõjutavad.

    #25 – Piibli tõlgendamine

    #25 – Piibli tõlgendamine

    Ka siira südame ja avatud meelega Piiblit lugedes võime tekstist valesti aru saada. Miks me ikkagi teeme vigu Pühakirja tõlgendamisel? Kuidas neid vältida? Mida teha siis, kui isegi diplomeeritud teoloogid ei suuda ühe või teise lõigu tähenduse osas konsensusele jõuda? Sellest kõigest vestlevad Mikaeliga KUSi piiblikooli õppejõud Matt Edminster ja Sander Tulk.

    P.S. Kui saate kuulamise järel tekib tungiv soov liituda piiblikooliga, siis rohkem infot leiad aadressilt https://kus.kogudused.ee/piiblikool/.

    • 57 min
    #24 – Vaimsuse eri: kristlik meditatsioon

    #24 – Vaimsuse eri: kristlik meditatsioon

    Olgem ausad, enamik palveid meenutab Jumalale suunatud soovide ja vajaduste nimekirju. Heal juhul lisanduvad sinna tänu ja ülistus – ent palve jääb ikkagi monoloogiks, millekski, mida meie tahame Jumalale öelda. Kas suhtlus Loojaga võiks toimida ka vastupidises suunas? Kristlikule vaimsusele pühendatud saatesarja teises osas räägib religioonipsühholoog ja retriidijuhendaja Kristel Põder meditatsioonist – palvevormist, milles kuulatakse rohkem kui räägitakse ja antakse Jumalale ruumi meid sügavalt isiklikul tasandil kõnetada. Kristel selgitab, kuidas kristlik mõtlus erineb budismi või New Age’i praktikatest ja annab nõu esimeste sammude osas.
    Saate käigus soovitas Kristel ka raamatuid ja kuulamisharjutusi edasiseks uurimiseks:
    Riitta ja Seppo A. Teinonen “Kõnelusi müstikast”Anselm Grün “Vaikimisest"“Rännakud vaikusesse” – juhendatud vaimulikud hrajutused, mis sobivad ka algajale

    • 53 min
    #23 – Kurjus ja kannatused: kas Jumalal on nendest teadmist?

    #23 – Kurjus ja kannatused: kas Jumalal on nendest teadmist?

    Kuidas võib kõikvõimas ja armastav Jumal lubada süütute inimeste kannatusi? Uues “Teoloogika” episoodis maadleb selle igivana küsimusega eetika õppejõud ja 3D koguduse pastor Meego Remmel. Hoiatuseks olgu öeldud, et 45-minutilise vestluse jooksul ei õnnestu nii usklikke kui ka skeptikuid pikalt piinanud kurjuse probleemi ammendavalt ära lahendada. Küll aga kõlab podcastis mitu klassikalist mõttekäiku apologeetika ABCst, millega tasub kursis olla. Samuti jagab Meego isiklikke ja liigutavaid lugusid kannatuste tähendusest  ning lõpuks annab nõu, kuidas kannatavale inimesele tegelikult toeks olla ja mitte oma targutamisega sisse sõita.

    • 44 min
    #22 – Vaimsuse eri: 21. sajandi spirituaalne kriis

    #22 – Vaimsuse eri: 21. sajandi spirituaalne kriis

    Kirikuelu on kaasaegse Eesti inimese jaoks kahetsusväärselt võõraks jäänud. Ometi näeme ühiskonnas suurt huvi vaimsete praktikate, maagia ja amulettide vastu. Kuidas jõudsime sellesse spirituaalsesse kriisi? Millised on tänapäeva inimese hingelised vajadused?  Miks ei ole kogudustel õnnestunud neile adekvaatselt vastata ja mida väärtuslikku saab kristlik traditsioon usukaugele skeptikule pakkuda? Sellest kõigest vestleb Mikael teoloogia populariseerija ning vaimsuse mõtestaja Hardo Pajulaga.

    • 50 min
    #21 – Selginemisi

    #21 – Selginemisi

    Kuidas erineb traditsioon Traditsioonist? Kas naised võivad kogudusi juhtida? Milline on koguduse ülesanne tänapäeva maailmas? Veebruaris avaldas KUSi õppejõud ja Salemi koguduse pastor Toivo Pilli esseekogumiku pealkirjaga “Selginemisi”, milles püüab nendele ja paljudele teistele põletavatele küsimustele vastata. Uus “Teoloogika” episood toob kuulajani raamatuesitlusel autoriga peetud vestlusest. 

    • 44 min
    #20 – Paavsti suurim fanboy

    #20 – Paavsti suurim fanboy

    Koroonapandeemia, kliimakriis, ebavõrdsus, sõda… Raske on leida tulist poliitilist teemat, mida paavst Frantsiskuse entsüklika “Fratelli tutti” ei puudutaks. Katoliku kiriku juhi viis põletavatel teemadel kaasa rääkida võib tunduda vabakirikliku vaimulaadiga kristlasele liialt väljakutsuva või ebatavalisena, ent see on kindlasti kuulamist väärt.

    Millist rolli mängivad entsüklikad järjest tugevamini polariseeruvas maailmas? Mis on paavsti sõnum? Mida saaksid Eesti protestandid talt üle võtta ja millele tuleks vastu vaielda? Sellest kõigest räägib Teoloogika 20. episoodis Tartu Ülikooli doktorant ja paavsti õpetuse populariseerija Igor Ahmedov.

    Entsüklikast arvamuse kujundamiseks tasub kindlasti lugeda teksti ennast. Eesti keeles võib tutvuda kirja lühikokkuvõttega.

    • 47 min

Top Podcasts In Religion & Spirituality

The Bible in a Year (with Fr. Mike Schmitz)
Ascension
The Bible Recap
Tara-Leigh Cobble
Girls Gone Bible
Girls Gone Bible
BibleProject
BibleProject Podcast
WHOA That's Good Podcast
Sadie Robertson Huff
In Totality with Megan Ashley
Megan Ashley